• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

KyubiVal

Stardust Crusader
Fondator
Foarte frumos acest capitol. Aflăm mai multe despre trecutul din BC şi originea poveştii şi a unor personaje. Deci demonul din legendă era de fapt Licht posedat şi decăzut. O chestie legată de numele primului Împărat Magic. Pe MS l-au tradus Lumiel... deşi pe jaimini şi wikia e scris ca Lumiere (cu accentul pe e final) ca în franceză. Am ales a doua versiune fiindcă cred că nu e cazual. Regatul Trifoi pare oarecum inspirat după Franţa medievală, haina de rege a lui Julius cel puţin asta îmi aduce aminte. Nobilii şi aristocraţia la fel parcă e ceva caracteristic monarhiei franceze. De aici şi numele cred că e mai potrivit Lumiere. În schimb Licht e un nume de origine germană, la fel cum e şi originea elfilor, din folclorul germanic. Şi nu în ultimul rând, ambele cuvinte înseamnă acelaşi lucru, în franceză şi în germană - lumină. :)

Ultima editare:
Sus