• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Care este anime-ul vostru favorit, din categoria celor despre sport, si de ce?

Kosumin

Akatsuki
Reaction score
1,099
Vârstă
21
Nu prea urmaream acest gen de anime, eu fiind fanul celor cu superputeri[shounen], dar incepe sa imi placa din ce in ce mai mult acest tip de anime sportiv.
Preferatul meu e Kuroko's Basketball, pentru ca basketul imi place foarte mult, si sunt interesante ablitatile personajului principal[chiar daca sunt fictive], dar pe langa acesta sunt multe alte personaje cu abilitati distincte care diversifica jocul.
Imi mai place deasemnea si Haikyuu si Ace of diamond
[mai sunt si altele].

Astept parerile voastre:D.

NOX

Chunin
Reaction score
230
anime sport:
FREE-inot
ONE OUTS-baseball
YOWAMUSHI PEDAL-ciclism
ACE NO DIAMOND-baseball
PRINCE OF TENIS-tenis
HAJIME NO IPPO-box
CAPTAIN TSUBASA-fotbal
EYESHIELD 21-fotbal american
SLUM DUNK-baschet
HAIKYUU-volei
INAZUMA ELEVEN-fotbal
SUZUKA-atletism

MirkamiZetskira

Câștigător CMBS #13
Reaction score
1,936
Vârstă
21
Kuroko no Basket pentru ca am facut aproape toata generala doar baschet. Acum cand vad un episod din el imi vine sa joc baschet imediat, pacat ca nu prea sunt terenuri de baschet in orasul din care sunt.

Erik

Never good enough
Reaction score
439
Vârstă
25
Ace Of Diamond, un anime absolut genial din multe puncte de vedere, plus ca mai e si din seria anime-urilor lungi... (poate calitatea 8/10, referindu-ma la cum arata...) Pe locul doi se afla Kuroko's Basketball... Ar fi fost primul, daca sezonul 3 nu ar fi fost stricat prin faptul ca se castiga mereu la limita limitei...

NOX

Chunin
Reaction score
230
nu/mi plac animelele sport dar am vazut ONE OUTS doar pt un tip super genial k Toua Tokuchi!:eek:3

Reaction score
344
Vârstă
23
Kuroko no Basket the BEST !! Practic baschet in liceu si la o recomandare am dat de acest anime , vorba lui MirkamiZetskira cand il vizionezi parca ti-ar veni sa joci , iti vine cheful de un baschet :laughing: .

Raul

Akatsuki
Reaction score
660
Vârstă
21
1)Area no Kishi- Fotbal(il recomand, in episodul 2 deja mi-au dat lacrimile,dar continuarea e superbă)
2)Kuroko no Basket

Asscendent.

Shinigami
Reaction score
488
Vârstă
16
Iubesc anime-urile sport, dar putine se ridica la asteptarile mele, de exemplu eyeshild 21, l-am urmarit pana la ep 60-70 dar incepea sa fie din ce in ce mai plictisitor si m-am lasat. Lafel cu mule altele.
Ca cel mai bun anime din aceasta categorie cred ca kuroko no basket, un anime de nota 10 pentru mine, totusi notabil ar fi si basquash, mi-a placut la nebunie si asta.

Ultima editare:

GeoMetaphose

Bunny ಥ﹏ಥ
Moderator
Editor Manga
Uploader
Reaction score
213
Vârstă
23
Imi plac animeurile despre sport, asta e clar. Ce nu ma face sa am un anime sport preferat este faptul ca sunt foarte previzibile toate. Cand vine vorba de anime sport stiu ca echipa personajului principal castiga la final (final de sezon sau la finalul seriei).
Momentan am ramas placut surprinsa de primul sezon din Days. Sper sa apara cat mai repede sezonul 2 :D

Zet

Jonin
Reaction score
773
Hajime no Ippo este probabil favoritul meu. Sunt introduse atâtea noțiuni despre box, aplicabile în viața reală, împreună cu o diversitate mare de personaje, și totul se învârte în jurul a 4-5 persoane. În plus, iubesc efectele sonore pe care le aplică unor mișcări și cât de fluide devin luptele după ceva timp.
Kuroko no Basket ar mai fi un anime de sport pe care l-am vizionat într-un mod plăcut. Dar nu pentru sport în sine. Mai mult m-a interesat dezvoltarea de caracter a câtorva personaje, și modul cum decid să treacă de niște obstacole, pentru a ajunge la rezultatele dorite.
Megalo Box e ceea ce am mai vizionat în materie de sporturi, însă merge mai mult tot de dezvoltarea de caracter, decât pe sport în sine, mai ales pentru că intervine factorul mașinării.

kanyst

Legend
Shinobi Legend
Reaction score
5,629
Vârstă
24
N-am văzut prea multe anime-uri de genul ăsta, dar Haikyuu!! m-a impresionat foarte mult, povestea + animația. Totuși, aș vrea să am timp cândva să văd și Kuroko no Basket.

Reaction score
124
Vârstă
27
Anime-ul meu favorit este Intial D
Anime-ul se axeaza pe lumea curselor ilegale din Japonia , actiunea are loc pe trecatorile din munti si niciodată in orase sau zone aglomerate, tehnica folosita de cele mai multe ori fiind drift-ul .

dumiwow

Chunin
Reaction score
315
Vârstă
119
Prea tare,prea smecher mi s-a parut Kuroko no Basket. Pacat ca mai puteau continua,dar cum fuge de munca si generatia lor tanara nu prea sunt sanse cu multe altele.O dreg imediat pe 12 episoade si au scapat si dupa aceea se mai spala pe maini cu alte 12 de umplutura care nu se ridica la nivelul primelor sezoane.
Haikyuu destul de frumos si acel anime de volei(am ramas placut surprins cu toate ca nu urmaream voleiul).
Diamond no Ace (de baseball nici atat nu am avut habar pana nu am urmarit acest anime si nu stiam ca este asa intens si tacticizat acest sport). :laughing:

AraZeL

Shinobi
Encoder Anime
Reaction score
0
Vârstă
25
Cross Game.
Evident sunt singurul de pe aici care l-a enumerat, pentru ca anime-ul nu e foarte popular, insa nu stiti ce pierdeti.

Sus