• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Dr.Stone - 02

Djvladka

Afiliat
Afiliat
Reaction score
1,165
Vârstă
24

Dr.Stone - Episodul 02
Tradus în limba română - Download & Online

720p: :gdrive: - :meganz: - :mp4u: - :YU: - :eek:penload: - :ddl: - :ddl: - :filelist: -

Traducere: Toto
Verificare: Foxxy & KyubiVal
Editare: Cyp97
Encodare: Djvladka

Realizată în parteneriat cu Wien-Subs

Vizionare Plăcută!

Ultima editare:

MrBesher

Anbu
Reaction score
690
Vârstă
20
As vrea sa incep cu faptul ca exista o mica problema gramaticala la traducere , prin asta incerc sa ajut staff-ul! Ce ar fi de zis despre episod ar fi ca , in primul rand faptul ca tind sa cred ca ala va fi periculos , chiar daca a fost de ajutor si asa mai departe , tind sa cred ca e periculos , al doilea lucru e ca ador cum Senku , daca am zis bine , incearca sa avanseze super repede prin cunostintele lui si chiar ii cam iese! Deabi astept sa vad ce se intampla mai departe! Multumesc pentru traducere ! PACE!

Reaction score
10,743
Vârstă
27
Pe alocuri nu se pupa povestea. Parca pasarile erau pietrificate... in fine, e ceva care lipseste din poveste si aflam cand ne vor spune care este treaba cu pietrificatul.
Shishio pare destul de periculos ,ambitia sa de a reinvia doar oamenii tineri este total absurda fiindca, la fel ca el, vor veni tineri cu ideologii toxice.

kanyst

Legend
Shinobi Legend
Reaction score
5,629
Vârstă
24
As vrea sa incep cu faptul ca exista o mica problema gramaticala la traducere , prin asta incerc sa ajut staff-ul! Ce ar fi de zis despre episod ar fi ca , in primul rand faptul ca tind sa cred ca ala va fi periculos , chiar daca a fost de ajutor si asa mai departe , tind sa cred ca e periculos , al doilea lucru e ca ador cum Senku , daca am zis bine , incearca sa avanseze super repede prin cunostintele lui si chiar ii cam iese! Deabi astept sa vad ce se intampla mai departe! Multumesc pentru traducere ! PACE!
E o variantă provizorie, neverificata. Se vor corecta greselile dupa verificare.

Pe alocuri nu se pupa povestea. Parca pasarile erau pietrificate... in fine, e ceva care lipseste din poveste si aflam cand ne vor spune care este treaba cu pietrificatul.
Shishio pare destul de periculos ,ambitia sa de a reinvia doar oamenii tineri este total absurda fiindca, la fel ca el, vor veni tineri cu ideologii toxice.
True. Nu-i garanteaza nimeni ca nu sunt tineri crescuti in acelasi fel.

Endou

(0,0)
Reaction score
4,747
Vârstă
16
Interesantă directia în care merge povestea, cu tot acest conflic de interese între puştiul care face totul de dragul ştiinţei şi puştiul care face lucrurile dintr-o frustrare, apărut probabil din nişte probleme din copilărie. Încep să cred că mai târziu acest conflic se va amplifica şi cine stie, poate se vor forma 2 tabere rivale. Până la urmă, în serie se abordează tema asta a gândirii toxice, a ideologiilor, care până la urmă reprezintă o parte întunecată a trecutului umanităţii, cât şi a prezentului. Mulţumesc echipei pentru episod!

Toto

Shinobi
Afiliat
Editor Manga
Reaction score
8
Vârstă
19
As vrea sa incep cu faptul ca exista o mica problema gramaticala la traducere , prin asta incerc sa ajut staff-ul!
Bine ca ai inceput cu asta, dar de ce nu ai si terminat? Nu citim minti, ai putea spune care e greseala-minutul ei.

Si eu am fost putin uimit aici. Pasarile erau pietrificare, dar celelalte animale nu au nimic? Nu prea ar trebui sa aiba logica aici.

Ultima editare:

sth1l_Toxic

Spion
Reaction score
26
Vârstă
24
Cati ani ai? :laughing:

MrBesher

Anbu
Reaction score
690
Vârstă
20
Bine ca ai inceput cu asta, dar de ce nu ai si terminat? Nu citim minti, ai putea spune care e greseala-minutul ei.

Si eu am fost putin uimit aici. Pasarile erau pietrificare, dar celelalte animale nu au nimic? Nu prea ar trebui sa aiba logica aici.
Omule ma iei la rost pentru ce? Doar am vrut sa ajut , data viitoare fac ss si cu minutul exact , poate asa scap de cei ca tine care sar direct cu gura!

Kitsumi

Shinobi
Traducător
Verificator
Reaction score
43
Vârstă
23
Omule ma iei la rost pentru ce? Doar am vrut sa ajut , data viitoare fac ss si cu minutul exact , poate asa scap de cei ca tine care sar direct cu gura!
Nu te ia nimeni la rost. Episodul era provizoriu, pentru ca nu era inca verificat, l-au pus mai devreme ca sa il puteti urmari pana se rezolva verificarea, editarea, etc.
Si chiar si dupa verificare, e posibil sa ne scape o greseala doua, ca suntem oameni, cu toții mai gresim :) Dar ne poti preciza exact unde a fost si refacem episodul dupa aceea :)

Zet

Jonin
Reaction score
773
Oh boy, apare un conflict fundamental în ceea ce privește cursul societății. În colțul din stânga, cu un bagaj de cunoștințe aparent inexplicabil vine Senku, iar în dreapta, un licean invincibil din punct de vedere fizic, Tsukasa. O încleștare de idei precum asta ridică o întrebare, la început absurdă, dar care are sens după ce o iei în serios. Oare societatea din prezent este justă? Tsukasa reprezintă populația defavorizată, cei care nu s-au putut adapta la sistemul de putere îndreptat unui statut social superior, cu o ură puternică asupra clasei elitiste ce par să îndepărteze ”plebimea” de libertate.
Senku este în schimb un individ naiv în ceea ce privește știința, voința sa fiind susținută de dorința inocentă de a avansa tehnologic. Însă asta nu poate șterge faptul că este șiret în alte aspecte. Îl consideră pe Tsukasa un pericol încă din start dar abordează situația dată cu calm, un lucru esențial în orice fel de confruntare. Teoretic, atât el cât și Taiju ar putea fi morți în orice moment, dar într-o lume resetată, există avantaje de câștigat de pe ambele fronturi.
Mulțumesc de munca depusă.

Sus