• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Kekkai Sensen - 04

Nakamura

Team Murachnia
Shinobi Legend

Kekkai Sensen - Episodul 04 - Tradus în română - RoSub
Download & Online

720p: ::meganz: - :gdrive: - :solidfiles: - :filelist:
480p: :solidfiles: - ::meganz:

Traducere: D'Elmas
Verificare: Alkiara
Editare: Nakamura
Encodare: Nakamura

Ultima editare de un moderator:

Hemy

Ren care e la sanie
Se complică treaba, se pare că vom avea parte de un conflict pe termen lung. Îmi place că Leo devine din ce în ce mai util. Şi aici se folosesc majoritatea clişeelor legate de vampiri, trist.. aş fi vrut să văd o altă abordare. :) Per total, un episod bunicel, mulţumiri echipei!

Ionuttx

Jonin
Pana la urma tot vampirii sunt cei ma cei. Nemuritori, regenerare, superputere, invizibilitate... Abia astept sa vad ce ne rezerva seria desi e un pic cam amestecata toata actiunea petrecandu-se intr-un ritm alert, eu unul fiind nevoit sa stau sa gandesc un pic lucrurile pana sa le inteleg complet. Cel mai curios personaj e "domnisoara fantoma". Multumesc pentru traducere!

Hiiro

Ex-Shinobi
M-am uitat pana acum in speranta ca va mai iesi la inveala ceva din poveste... nimic despre sora, nimic despre puterea lui, iar actiunea ne ameteste din ce in ce mai tare. Se trece mult prea repede de la o idee la alta, de la un cadru la altul, sa nu mai spun ca povestea nu se mai leaga la un moment dat.
Din nefericire va fi o serie ratata daca nu vor lamuri povestea cat mai curad... cel putin din punctul meu de vedere.

Deci ,până la urmă puștiul cu ochelari este Regele Disperării? Sau ,puștiul cu ochelari și fata cu ochii verzi, sunt frate și soră?
Sunt câteva întrebări fără răspuns. Dar s-a clarificat ce este Libra cu adevărat. Libra reprezintă societatea care trebuie să distrugă Străvechii. Aceștia nu sunt 13 ,cum se crede ,ci mii. Însă ,poate doar 13 sunt baza, capii. Orcum animeul are potențial ,îmi place foarte mult.
Am râs in episodul ăsta. Tipul e un ghinon ambulant pentru cei din jurul său și totodată un norocos. Însă la finalul episodului totul a devenit serios.
Mulțumesc pt ep!

DamaChar

Capitan
Clar e un anime foarte ciudat , cu potential , dar care nu este inteles de toata lumea
si actiune si umor ... ma rog .. si scene foarte dubioase dar na :laughing:

Multumesc pentru episod *coffee*

Nekirus

Jonin
Moamă, ce anime!! Bate la fund tot ce a fost scos primăvara asta.
Cine a conceput animația și stilistica știe cinematografie la greu. Are atât de multe cadre și abordari imagistice neconvenționale anime-urilor, de la POV-uri la cadre decupate la jumătate. Îmbină foarte bine imaginea poetică cu narativa poveștii, iar stilistica și estetica abordată sunt foarte bune. Priviți doar imaginea, se vede de la o poșta că e un anime ce merge pe estetica imaginii și stil regizoral, nu pe poveste. Nu vă condamn că îl criticați, ori că nu înțelegeți, e un anime mai de nișă, ce nu e pentru privitorii fără puțină cultură estetică în spate. Primul lucru care trebuie să-l înțelegeți e că anime-ul e un produs ce lucrează cu imaginea și sunetul, nu cu povestea. Asta se aplică la toate formele de expresie audio-viziuală (film, TV, videoclip, etc.) În primul rând se folosește de imagini, nu poveste. Cărțile lucrează cu povestea, nu anime-urile. Vă recomand să încercați să priviți și produsul ca întreg, stil regizoral, încadraturi, mizanscenă, etc. Nu doar povestea. Dacă nu puteți face asta, probabil o să mă urâți acum, lăsați-vă de el, pentru că nu povestea e miza aici. Cam atât.
Uhm, nu știu ce să zic de vampiri. Da, e clișeu, dar să vedem cum o să fie folosit acest clișeu. Încă nu-mi dau cu părerea aici.

Hemy

Ren care e la sanie
Moamă, ce anime!! Bate la fund tot ce a fost scos primăvara asta.
Cine a conceput animația și stilistica știe cinematografie la greu. Are atât de multe cadre și abordari imagistice neconvenționale anime-urilor, de la POV-uri la cadre decupate la jumătate. Îmbină foarte bine imaginea poetică cu narativa poveștii, iar stilistica și estetica abordată sunt foarte bune. Priviți doar imaginea, se vede de la o poșta că e un anime ce merge pe estetica imaginii și stil regizoral, nu pe poveste. Nu vă condamn că îl criticați, ori că nu înțelegeți, e un anime mai de nișă, ce nu e pentru privitorii fără puțină cultură estetică în spate. Primul lucru care trebuie să-l înțelegeți e că anime-ul e un produs ce lucrează cu imaginea și sunetul, nu cu povestea. Asta se aplică la toate formele de expresie audio-viziuală (film, TV, videoclip, etc.) În primul rând se folosește de imagini, nu poveste. Cărțile lucrează cu povestea, nu anime-urile. Vă recomand să încercați să priviți și produsul ca întreg, stil regizoral, încadraturi, mizanscenă, etc. Nu doar povestea. Dacă nu puteți face asta, probabil o să mă urâți acum, lăsați-vă de el, pentru că nu povestea e miza aici. Cam atât.
Uhm, nu știu ce să zic de vampiri. Da, e clișeu, dar să vedem cum o să fie folosit acest clișeu. Încă nu-mi dau cu părerea aici.
Îţi dau totală dreptate, se vede din start că povestea nu e baza acestei serii, ci partea vizuală. După cum am mai spus, seria asta demonstrază că se poate şi altfel decât suntem obişnuiţi. M-am legat de modul în care sunt portretizaţi vampirii, pentru că mă aşteptam ca o serie ce aduce chestii inovative pe plan vizual, să aducă nişte lucruri noi şi pe planul acesta.. dar poate mă aştept la prea multe pe partea de poveste şi naraţiune, având în vedere că (la fel cum spuneai şi tu) seria este axată pe partea estetică. :D

NoLove

Akatsuki
Vreau sa stiu si eu care e faza cu regele ala al disperarii bunoc si de ce White a ramas cu fundul in sus dupa l-a vazut =))))

Sus