• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Mentalitatea din SoloQ

Kirin

Akatsuki
"Cum pot trece din bronz in silver?"
"Cum pot trece din silver in gold?"
"Cum pot trece din gold in plat?"
"Cum pot trece din plat in diamond?"

Vi se par cunoscute aceste intrebari? Cred ca orice jucator blocat intr-o anumita divizie a pus macar o singura data intrebarile astea si as vrea sa va raspund...Nu exista alt mod de a urca in elo decat butonul de Play again! Dupa fiecare joc pierdut trebuie sa va puneti intrebarea "Unde am gresit?"/ "Ce puteam sa fac mai bine ?". Marea parte din jucatorii din lowelo vor spune chestii ceva de genu "Am pierdut pentru ca am avut feederi/noobi", "Am pierdut pentru ca am avut support retardat", " Am pierdut pentru ca junglerul meu a campat alt lane si eu am luat gank in fiecare minut". In primul rand ca sa avansati in elo trebuie sa invatati sa va "carati" singuri si sa nu va bazati pe echipa ci trebuie sa incercati VOI sa fiti jucatorii mai inteligenti asa ca daca primiti un call retardat, nu-l urmati daca nu sunteti VOI PERSONAL siguri ca va functiona. Cele mai multe jocuri castigate se pierd dintr-un call stupid in early la Dragon unde inamicii iau kill-uri si incep sa faca snowball. Dragonii in early sunt inutili asa ca ar trebui sa va stergeti obiectivul ala din cap in early game decat daca nu sunteti siguri ca ati facut kill-uri sau jungler-ul advers e pe top. Ca sa nu va mai plangeti ca luati camp nu faceti engage fara vision si wardati-va lane-ul. De obicei midlannerii din low elo si nu numai au impresia ca junglerii sunt obligati sa le wardeze lane-ul. Complet gresit! Viziunea da counter la orice jungler, oricat de feedat ar fi. Nu fortati fight-uri in care sunteti in dezavantaj numeric niciodata pe durata meciului, oricat de in fata ati fi fata de inamici ( doar daca aveti o Irelia feedata xDDD).
Ar mai trebui sa intelegeti ca nu exista o mentalitate diferita sau un campion mai bun pentru fiecare divizii asa ca ar trebui sa incetati sa mai puneti intrebari de genu "cu ce campion pot sa car in cutie e aluminiu 10?" . Trebuie sa intelegeti ca oricand un jucator de platina poate sa piarda vs un jucator de silver si ca atat la low elo cat si la high elo CAMPIONII AU ACELEASI ABILITATI SI DIN SHOP POTI CUMPARA ACELEASI ITEME asa ca un campion bun in challenger cum e Sejuani e buna si in bronze 5!
Diferentele dintre divizii sunt destul de mici insa nu puteti sa spuneti ca daca ati castigat ca si silver impotriva unuia de diamond sunteti mai buni ca el. E complet gresit! Ca si Zed vs Vladimir sa zicem, un jucator de silver nu ar sti cat cooldown are vladimir pe w si ar da ultimata aiurea pe cand unul de diamond ar sti cand sa faca engage. Diferentele de skill exista doar pentru ca jucatorii de high elo au jucat mai mult decat cei de silver si s-au antrenat mai mult sa dea inSec-ul pe Lee cu care are 1000 de meciuri fata de un silver care are 30 de meciuri cu Lee si asa am ajuns la replica pe care o dau mereu la cei care ma intreaba cum sa creasca in elo "Play Again!!!". Probabil ca daca ati juca la fel de mult ca Faker ati fi la fel de buni ca el.
Trebuie sa intelegeti ca va meritati diviziile asa ca incetati sa spuneti " Sunt in cutie de aluminiu 10 pentru ca am polonezi in echipa". Probabil ca daca nu ati face aceleasi greseli de cutie de aluminiu 10 ati ajunge in cutie de aluminiu 9 s.a.m.d . Echipa nu exista in soloq! Trebuie sa fiti mental pregatiti sa carati fiecare meci in parte si sa nu ascultati de retardatii cu care jucati. Cand auziti cerinte de genu "give me blue pls"/ "ward my lane pls"/"gank my lane" sa stiti ca sunt spuse de un jucator care e in TILT si de care nu ar trebui sa ascultati pentru ca sunt foarte mari sansele ca acel jucator care probabil a avut o zi proasta sa te traga si pe tine in jos deeeci pentru asta s-a inventat comanda /mute all pe care ar trebui s-o folositi din ce in ce mai des pentru ca pe chat mai ales la low elo sunt foarte foarte multe certuri stupide cauzate de jucatori foarte slab din punct de vedere psihic. Din cauza acestor certuri retardate va scade cheful de joc si o sa va concentrati toata energia pe flame-ul care se face in chat.
Jucati eroi care sunt viabili din punct de vedere al meta-ului asa ca nu jucati eroi care va plac dar sunt slabi doar daca nu jucati 4fun. Deci daca vreti sa cresteti in elo nu jucati eroi slab gen Yasuo sau Quinn sau alte chestii de astea EXOTICE. Daca nu aveti experienta necesara sa intelegeti un patch, cautati pe la streameri profesionisti de LoL sau la persoane care inteleg jocul si vedeti ce e bun de jucat si ce nu. Nu incercati ca in fiecare meci sa jucati un erou diferit. Incercati sa jucati cei mai buni eroi ai vostri care se potrivesc patch-ului respectivi deci cum e acum meta de tanks joc Sejuani, Maokai, Hecarim pentru ca astia sunt campionii tank pe care ii cunosc cel mai bine.
O sa incerc sa mai scriu sfaturi dar pana atunci multa bafta la ranked si la cat mai multe free win-uri :laughing:!

Ultima editare:

ShadowXsc

Membru Aogiri
În mare parte e cam adevărat ce zici..
Uite ce fac eu:
1) Cum intru în game dau TAB și dau block la chat tuturor.
2) Joc un lane cu care pot căra (asta dacă nu-s last pick și mă bagă support când ei au blocat leona , morgana și thresh)
3) Dau kill-uri echipei când văd că scorul meu e 8/2 și a lor 1/2, 0/2 , 0/0 .. ca să-i avantajez în caz că sunt oleacă mai nepricepuți să poată face ceva ( chiar și un bronze V unskilled ar putea bate cu niște feed ) .
4) Încerc să farmez cât de mult pot și să mă bag în teamfight-uri când suntem în avantaj , deobicei se întâmplă ca eu să farmez pe un lane și 2 ... să se ducă vs 5 pentru că ei au puțintel feed și cred că o să facă penta pe la minutul 15 - 20.
Treaba cu teamfight-urile stau cam așa: Ori spamezi ping-ul cu help până vin toți 5 să te ajute să faceți un teamfight calumea cât aveți feed, ori dai ping de retragere până se duc def a tăi pentru că știi că ați pierde teamfight-ul în caz de au combo bun, gen: malph + yasuo + missfortune + orianna + sejuani -_-.

Kirin, te înțeleg când zici că mulți bronze V se plâng că au echipă nașpa , dar nu e chiar plăcut să nimeresc în toate meciurile 2 afk și 1 care trollează și altul care nu știe să mă ajute, adică chiar e exagerat...
Îmi plac meciurile în care echipele sunt cam egale dar una câștigă pentru că e mai bună.. nu pentru că un shaco trolleză de rupe 0/11, unu se enervează se duce afk și eu trebuie să aștept minutul 20 ca ceilalți 2 să nu dea surrender pentru că ei „pot câștiga” și mă prinde minutul 45 - 50 pentru că echipa adversă ori vrea să-și bată joc de mine ori sunt prea incompetenți să termine mai repede.
Ce zici tu acolo să facem e ceva gen: soloQ 1 v 9 .
Înțeleg perspectiva asta de a urmări patch-ul și de a vedea care campion e mai bun de jucat, dar totuși nu cred că cei de la RITO au dat nerf/ buff la campioni ca să nu mai fie jucați ( just for fun ).
Cât despre camp-ul junglerului advers pe lane-ul tău asta e ofticant.. Adică eu eram cu vlad pe top , am primit de la master 11 gank-uri (sau încercări d-ale lui gen: vinea, dădea un Q vedea că nu m-a prins și pleca și vinea iarăși) pe top în minutul 15 (aveam cam 1/3) și echipa mea se bătea pe bot.. Ăla de pe top mă ținea din scurt să nu farmez, dădea last hit și câteodată nu prindea minioni (doar ca să nu farmez eu), eu full def de la început , când încercam să mă duc să iau un minion , pac gank, am murit ,m-am dus iară pe lane .. aveam farm mic , n-aveam încredere că ceilalți ai mei vor face ceva și am încercat tot să farmez că altă opțiune n-aveam, decât să fac roaming .. dar îmi dădea lane-ul și cu vlad nu prea poți face gank-uri calumea.

P.S: Am avut și meciuri proaste, totuși nu mă plâng că sunt în silver..

Ultima editare:

Kirin

Akatsuki
Stiu cum e sa iei camp pe top insa la low elo e mai usor ca lumea nu stie ce pick-uri sa ia pentru a ganka un anumit campion si nu stiu ce lane ar trebui sa gankeze dar eu acum sunt obligat sa-mi schimb main-ul in top pentru ca echipa are nevoie si vine un maokai cu lvl 2 cand eu am lvl 1 si ma gankeaza cu w-q si imi distruge lane-ul apoi vine si imi face afk camp dar am ajuns sa cunosc aproape toate cheese-urile doar jucand si jucand si jucand .....Sfatul meu e sa fii calm si sa incepi sa inveti sa rezisti la 1 vs 2 pentru ca de la bronze pana in low plat lumea daca ia stomp pe lane da 10000 de ping-uri la jungler sa vina sa-l ajute ca e caine. Silver nu e greu deloc pentru ca ai jucatori bad in echipa dar si inamicii au. Gandeste-te ca la plat sunt multi smurfers pentru ca plat 5 e cea mai mare divizie pe care o poti lua dupa promo si sunt jucatori de challenger, master etc dar in plat sunt si cei mai multi elo-boostati pentru ca din gold in plat pentru un jucator neexperimentat e greu in special din cauza smurferilor. Pana in high gold (gold 3-1) nimeni dar nimeni nu cunoastee jocul (gen: counter picks, teamcomps, matchups si am batut pe un smurf de gold 4 o lissandra cu Zed pe mid de era 0/10 sau ceva de genu in 15 minute. Trebuie sa faci cat mai mult practice si sa-ti pastrezi calmul si daca vrei sa te imbunatatesti sa nu te gandesti la echipa (gandeste-te ca e un joc in care tu esti singurul om iar inamicii sunt boots pe uber mode).
O mare pronlema la low elo e conexiunea de internet . Toti jucatorii de low elo au net bad si multi nu pot juca mai bine din cauza asta. Perifericele sunt iarasi o problema pentru ca un mouse bun sau o tastatura buna face diferenta.

ShadowXsc

Membru Aogiri
Nici eu nu prea știu sincer ce-s cu toate „teamcops” , „matchups” și d-astea.
Lui Zed nu-i prea poți face counter, banezi leblanc și cam asta e.. dacă-l poți juca îl joci. Partea urâtă cu zed e că nu pot căra ( cel puțin eu nu ) .
Middlaner-ul îl rup, fac roaming, iau kill-uri o grămadă dar nu pot căra, pentru că dacă adc-ul lor are farm și e puțin feedat îl scot din teamfight ( dar îmi plesnește un DMG cât să mă duc recall pentru că ult a luat nerf și e destul o secundă să dea în mine cât să iau daune și nu e convenabil deloc pentru că dacă eu și adc-ul lor ieșim din teamfight echipa mea pierde că n-are feed și probabil adc-ul meu e praf și midlaner-ul lor probabil mai face ceva chiar dacă nu m-a bătut pe mine. )
Am încercat și premade-uri pe bot, oho .. Dacă merg bot , top - mid - jungle nu țin față deloc.
Asta zic în meciurile mai proaste.. că am avut și eu echipe care au bătut mai mult ca mine, eh eu având farm de challenger că am stat fulltime pe lane farmând pe rupte și a mei câștigau teamfight-uri pentru că inamici erau unskilled.. dar asta e una dintre cele mai rare și fericite întâmplări de când joc lol.

Kirin

Akatsuki
Zed e iesit din meta si e greu de jucat.....Pe mid incearca Vladimir, Cassiooeia, LeBlanc (pana patch-ul viitor ca ia nerf imens), Ekko (daca nu e banat), Azir (cel mai puternic mid atm si nu e aproape deloc banat nici la diamond ...doar la challenger e must ban sau echipa care are first pick castiga), Kog Maw ap e iarasi god tier daca reusesti sa nu mori early si poti farma safe. La powerspike-ul de Luden's e over jocul doar daca nu esti prea in spate.
Un sfat: nu incerca sa joci prea multe chestii in soloq daca vrei sa cresti. Eu daca vreau sa ma imbunatatesc pe un eroul il spamez 3 zile ca sa-l invat cat de cat si prin spam vreau sa zic 10 jocuri pe zi ~.

Sus