• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Seikaisuru Kado - 12 [Final]

Nakamura

Team Murachnia
Shinobi Legend
Reaction score
22,229

Seikaisuru Kado - Episodul 12 [Final] - Yukika
Tradus în română - Online

1080p: :nofile: - ::meganz: - :eek:penload:
720p: :nofile: - ::meganz: - :gdrive: - :eek:penload:
480p: ::meganz: - :eek:penload:

Traducere: Nakamura
Verificare: arachnia
Editare: Nakamura
Encodare: Nakamura

Hemy

Ren care e la sanie
Reaction score
4,335
Încă încerc să-mi revin după așa final.. pentru moment, am văzut o luptă tipică Naruto - Sasuke și m-am speriat puțin. Dar modul în care Shindo și Saraka au plănuit totul, m-a lovit fix în moalele capului și m-a lăsat mut de uimire, nu m-aș fi gândit la o variantă de genul ăsta nici într-o mie de ani. Cât de mult s-a schimbat zaShunina în timpul acestei șederi în Univers, a dobândit niște valori tipici omenești, ceea ce mi se pare puțin clișeic, din nou, dar drăguț, totuși. Pe lângă asta, am savurat fiecare moment, nu l-am văzut pe zaShunina niciodată în starea asta, panicat la cote maxime, aș putea spune că a fost mai mult decât surprins. Well, a fost un sfârșit interesant, demn de seria asta, nu a fost un sfârșit tipic, ceva la care să te aștepți în mod normal, ceea ce e bine. Bineînțeles, au rămas multe întrebări la care nu am primit răspuns, dar poate ăsta e și farmecul. Oricum ar fi, nu prea aș vedea și nici n-aș vrea să existe un al doilea sezon, ar strica tot ce a construit acest sezon, sincer.

Atlantis13

Jonin
Reaction score
362
Dinamica finalului mi s-a parut un pic fortata. Rasturnarea de situatie o apreciez, dar sacrificiul tipic japonez nu-mi pica bine la stomac (probabil ca nu inteleg). Ideea de a 3-a specie e ok, dar faptul ca omenirea e "resetata" si ramane cu o... amintire (?!) nu mi se pare logica. Poate ca un nou sezon vine sa completeze finalul asta ramas ... in aer sau intre dimensiuni?? Hemy, tu te exprimi mai estetic, asa ca help! ;)
Multumesc!

Hemy

Ren care e la sanie
Reaction score
4,335
Dinamica finalului mi s-a parut un pic fortata. Rasturnarea de situatie o apreciez, dar sacrificiul tipic japonez nu-mi pica bine la stomac (probabil ca nu inteleg). Ideea de a 3-a specie e ok, dar faptul ca omenirea e "resetata" si ramane cu o... amintire (?!) nu mi se pare logica. Poate ca un nou sezon vine sa completeze finalul asta ramas ... in aer sau intre dimensiuni?? Hemy, tu te exprimi mai estetic, asa ca help! ;)
Multumesc!
Sunt de acord cu ceea ce spui tu, în mare măsură, sunt acele clișee pe care le găsim peste tot în seriile astea scurte, care au devenit, cumva, sarea și piperul industriei, deși nu e ceva foarte ok, dar cam ăsta e trendul care-ți aduce popularitatea. Probabil autorul a vrut să transmită faptul că putem evolua foarte bine și singuri, nu avem nevoie de un tutore care să ne țină de mână la orice pas. De fapt, a vrut să sublinieze asta, să scoată în evidență calitățile umanității. Unde nu aș fi de acord cu tine.. la ideea de un sezon cu numărul doi. Din experiențele anterioare (Psycho-Pass e cel mai bun exemplu care-mi vine în minte) s-a demonstrat că la seriile de genul, un al doilea sezon nu ar face decât să distrugă povestea inițială, oricât de bine sau de prost a fost ecranizată.

Tyira

Capitan
Reaction score
156
Vârstă
23
Credeam ca incercarea lui Shindo de a-l surprinde pe zaShunina a esuat lamentabil.Dar se pare ce nici noua nu ne-a dezvaluit tot planul lui.zaShunina a avut cateva expresii faciale pe care nu credeam ca o sa le vad la el,a varsat pana si lacrimi,regretand ca nu o sa-si mai vada prietenul.Eu cred ca asa este cel mai bine pentru omenire,niciun ajutor "din afara".Omenirea insasi trebuie sa-si asigure progresul,asumandu-si atat meritele pentru reusite,dar si responsabilitatile pentru esecuri.

Multumesc pentru munca depusa la aceasta serie!

Sus