• Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  • Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

The Garden of Words

Nykw_Raizen

Haiduc
Editor Anime
Editor Manga
Verificator

Download The Garden Of Words

1080p: :filelist: - ::meganz: - :userfiles: - :gdrive:
720p: ::meganz: - :gdrive: - :openload: - :nofile: - :filecloud:

Traducere: waisehell
Verificare: Nykw_Raizen
Editare: Nykw_Raizen
Encoding: AmMoR

Mă bucur că waisehell a venit cu o astfel de propunere şi că am avut şansa să ajut la un asemenea proiect,
mai multe îl las pe el să vă spună despre ce e vorba.

By waisehell: Majoritatea fanilor anime au dat la un moment dat peste numele Makoto Shinkai şi au văzut filmul său de apogeu, ”5 cm pe secundă”. Personal, cred că din punct de vedere al poveştii, ”Grădina cuvintelor” nu se
ridică la nivelul filmului precedent (în special pentru că durează doar 46 de minute), dar ca animaţie depăşeşte orice altă creaţie japoneză. Veţi găsi aceleaşi tehnici narative, acelaşi stil al reprezentării mediului urban şi a vieţii de liceu cu care ne-a obişnuit Makoto Shinkai, dar într-un stil care îţi taie respiraţia. Povestea este una simplă, a unor oameni simpli, dar drama acesteia împreună cu animaţia creează o capodoperă cinematografică rară. Orice fan anime ar trebui să vizioneze filmul acesta.

DESCRIERE: ”Grădina cuvintelor” urmăreşte povestea unui designer de pantofi în devenire, care începe să deseneze schiţe ale viitoarelor sale modele într-o grădină japoneză. Aici întâlneşte o femeie misterioasă cu care începe să se întâlnească. Filmul prezintă progresul relaţiei dintre cei doi. Shinkai a anunţat înainte de producţie că filmul va fi prima sa poveste de dragoste în sensul tradiţional japonez al cuvântului. Iniţial, cuvântul ”dragoste” era scris ca ”tristeţe solitară” (koi) şi, potrivit autorului, ideea modernă de ”dragoste” (ai) a fost preluată din Vest. Povestea noului său film are loc în zilel noastre, dar va avea ca subiect ideea tradiţională de iubire, în sensul original de ”tristeţe solitară”, însemnând a tâjni în singurătate după cineva.​

Ultima editare de un moderator:

More Thread Same Category

Johnny

Caine pana la moarte!
Shinobi Legend
Multumesc pentru acesta poveste, am auzit ceva despre ea, sper sa fie mai buna decat ceea ce am auzit si citit despre ea. Revin cu o impresie dupa vizionare!

Exact cum ma asteptam, o poveste frumoasa despre un tanar scolar, boboc fiind si o profesoara de literatura. O poveste frumoasa si din care am avea cu totii ceva de invatat, trist a fost despartirea si furia tanarului la sfarsit. Grafica filmului foarte buna, nu ma asteptam sincer sa fie chiar asa. Felicitari lui Nykw ptr editare si alegerea fonturilor, chiar mi-a placut, felicitari si lui Waisehell ptr traducerea si lui Ammor ptr encodare! Felicitari baieti!

cyky

Akatsuki
Oho,desi am auzit de filmul acesta (ma rog,am l-am vazut pe filelist fara subtitrare desigur,si am inteles ca e destul de interesant),dar chiar nu ma asteptam sa il traduca vreun fansub,insa ma bucur ca ...initiativa a preluat-o chiar cel mai bun dintre ele...deci calitatea filmului + calitatea traducerii (doar poarta insemnul Shinobi...),cred ca sunt ingredientele perfecte sa ma faca sa vreau sa-l urmaresc.Multumesc shinobi,n-ar fi rau sa ne mai faceti surprize de genul,toate cele bune.

hawaianul

Genin
reclama fansub concurent
Fara cuvinte....Makoto Shinkai....am vazut aproape toate creatiile lui animate:X:X:X:X ...Apropo dc nu traduceti si Voices of a Distant Star, The Place Promised, si mai era unul ...trebuie sa caut ....dar oricum ma.s bucura sa revad toata colectia Shinkai Makoto

Dumad

Genin
Mi-a depasit toate asteptarile, un anime foarte frumos cu o poveste foarte interesanta care te tine captivat cele 45 de min cat dureaza.
Mi-a placut foarte mult personajul principal, hotararea si vointa de care dadea dovada pentru asi indeplini visul este de invidiat si admirat. Takao este foarte matur pentru cei 15 ani pe care i are si acest lucru se poate vedea de foarte multe ori pe parcursul anime-ului.
Si CGI este de nota 10 sunt sigur ca sa investit foarte mult in crearea acestui anime.
Acest anime este un must watch. Spor la vizionare tuturor!

kel0o

Ex-Shinobi
Off: Inca sunt pe aici, nu am murit doar ca faculta plus munca ma cam epuizeaza. Nu am uitat de voi Shinobi, va urmaresc din umbra, desi usor-usor doar cativa o sa stie ca am fost pe aici (multe lume noua in grup vad :D ). O mare parte din material il aveti in siguranta la mine, macar atat sa mai pot face pentru voi. Scriu asta aici pentru ca vroiam neaparat sa las un comentariu la acest film dar nu o puteam face fara o mica introducere, era urat din partea mea sa apar neinvitat din spatele scenei.
On: Filmul este foarte scurt si asta ma cam intristeaza dar am realizat la sfarsit ca este perfect pentru asa o poveste cu un final atat de "fulgerator". Animatia este foarte bine facuta, povestea e complexa si trateaza cu seriozitate o tema care in ziua de azi unii ori nu o mai discuta ori nu o iau in serios. Pe toata durata filmului ai impresia de liniste si calm cu exceptia acelui moment care te tine cu sufletul la gura si care te va face sa zambesti sau... (no... eu sper ca nu ati plans dar daca ati facut-o va inteleg :) ). Chiar poti invata de la acest film daca privesti mai obiectiv lucrurile.
Ce sa mai zic... Cred ca ati recunoscut vocea personajului principal feminin (Yukino). Este vocea Kanazawa-ei Kana, care a mai fost vocea unor personaje in: Ao no Exorcist, Dantalian no Shoka, Darker than Black, Deadman wonderland, Fractale, Guilty Crown, Zetman, Zetsuen no Tempes etc. (acestea sunt cele vizionate de mine si le recomand). Va mai recomand "5 Centimeters Per Second" ;) .
Toate cele bune, vizionare placuta si spor la treaba!

Sanjilaul

Demon King
Sunt de parere ca oricand, un film animat japonez, cazul celui de fata, poate concura cu un film de oscar sau chiar sa fie peste el, depinde de circumstante, un film foarte bun, nu ma asteptam sa fie asa de bun, care ne invata ca dragostea nu are varsta si nici statut social ... Multumesc shinobi pentru acest film.

Sus